Factoring a jeho výhody pro vaši firmu

Factoring je předem smluvený průběžný odkup pohledávek, obyčejně se splatností do 180 dnů, firmou věnující se  faktoringu . Dodavatelé zboží či služeb na tuto společnost postupují pohledávky vzniklé při prodeji na fakturu. Tato faktoringová společnost je rázem věřitelem a přebírá od dodavatele rizika a běžně vám vyplatí část hodnoty takto postoupených pohledávek.

Co vlastně factoring přinese vašemu podniku?

S factoringem je jednání s odběrateli o něco pružnější, neboť jim nabídnete vyžadovanou dobu splatnosti, až 270 dní, a získáte tím také konkurenční výhody. Sami si pak také můžete zvolit dobu upomínání pohledávek po splatnosti, popřípadě si lze sjednat pojištění rizika odběratelů. Nepřekvapí vás pak také sezonní výkyvy v příjmech a výdajích.

K čemu slouží regresní factoring?

Regresní factoring představuje zálohové financování krátkodobých pohledávek před splatností firmou zabývající se právě factoringem. Splatnost faktur je pak od 2 týdnů až po 180 dní. Financování je poskytováno od doby, než je krátkodobá pohledávka odběratelem uhrazena faktorovi, a to nejpozději do konce tzv. regresní lhůty. Regresní faktoring je hojně využívaným produktem díky nízké ceně srovnatelné s bankovním úvěrem.

Co je to kreditní riziko?

V případě bezregresního  faktoringu  faktoringová firma přebírá riziko za postoupené pohledávky, toto kreditní riziko je pak převedeno na určitou specializovanou pojišťovnu, a právě z toho důvodu se mu také říká factoring s pojištěním. Pomocí bezregresního  faktoringu  je možné financovat lhůty splatnosti u odběratelů, kde by případné neuhrazení pohledávky ohrozilo dodavatele. Bezregresní factoring se také využívá při dodávkách neověřeným odběratelům, či třeba do zahraničí.

Tags: , , ,

Posted in Finance


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>